SLO Film Fest concludes today with more great films & a Sing-along

Sing along to one of the best musical comedies ever, closing night at the Fremont Theatre.

Sing along to one of the best musical comedies ever, closing night at the Fremont Theatre.

It’s been a wild ride of FILM WINE and FUN and today it all comes to an end with a rousing SINGIN’ IN THE RAIN Sing-along at the Fremont Theatre at 6:30pm. But before that, there are still some amazing films playing all over San Luis Obispo County and here are some highlights:

LOCAL COLOR
with special guest George Gallo
La Perla Del Mar – 1pm with a wine tasting reception at noon courtesy of Sextant Winery

GRIEFWALKER with special guest Stephen Jenkinson
Downtown Cinemas – 4pm.

FLYING THE FEATHERED EDGE with special guest Bob Hoover
Downtown Cinemas – 1pm and 4pm (added screening)

PERSONAL GOLD – Winner of Best in the Fest award
Added screening – Mission Cinemas, 4pm

DAY ONE, TOMGIRL and THE BRAVEST, THE BOLDEST – winners of George Sidney awards – added screening – Avila Beach Community Center, 1pm

Congratulations to all the winning films AND all the rest of the great films and filmmakers that have made this festival one of the best ever!

GEORGE SIDNEY INDEPENDENT FILM COMPETITION – Juried Winners
Best Student Film – DAY ONE
Best Narrative Feature – GIRL ON THE EDGE
Best Documentary Feature – ZEMENE
Best Documentary Short – TOMGIRL
Best Narrative Short – THE BRAVEST, THE BOLDEST

AUDIENCE AWARDS
Best Short Film – DAY ONE
Best Narrative Feature – GIRL ON THE EDGE
Best Documentary Feature – DO YOU DREAM IN COLOR?
Neil Travis Best in the Fest Award – PERSONAL GOLD

CENTRAL COAST FILMMAKER SHOWCASE winners:
Best Documentary Feature (over 30 min) – LUTAH
Best Narrative Feature (over 30 min) – TIGER ORANGE
Best Documentary Short (under 30 min) – CLOS SELENE
Best Narrative Short (under 30 min) – ROARING CAMP
Best Student Film – Tie: WHAT IF and B-MAN

FILMMAKERS OF TOMORROW SHOWCASE winners:
Best Animated Film: MAGIC MARKER – Jack McCaffrey
Best Middle School Film: RUNAWAY with Julian Mercado
Best High School Film:
EMOTIONAL DIMENSIONS OF JAMES RIVER by Michelle Marquez
Best Elementary Schoole Film: BUSY by Nadia Ansari
Best Group Film: MULTIPLE DIRECTIONS by Nick Broza, Josh Downtain, Zachary Froning, Nathaniel Haight, Matthew Miller and Brayden Roberge
Best Individual Film: CONSCRIPTION by Nick Ramey
Best Central Coast Film: THE PLAN by Dylan Head and Ian Lankard
Best Documentary: ATOMIC SOLDIER by Kyle Plummer