2020 Films and Events by Date

Please click  DATE then FILM TITLE for its description.
Download the PDF of the Schedule

TUESDAY MARCH 17TH
WEDNESDAY MARCH 18 – Highlighting Central Coast Films
TIMEFILM TITLEVENUE
10AMBirds of Los Banos + Carrizo PlainDOWNTOWN
10:15AMThe One You Never Forget + ALONE WITH HER DREAMSDOWNTOWN
1PMLockdown + LOVE THEM FIRSTPALM
1PMUS MX + HOME CALLED NEBRASKADOWNTOWN
1PMRosie + Rose ParadeTHE ROCK
1:15PMBOOK WEEKDOWNTOWN
1:15PMWe Began to Sing + BETTER TOGETHERPALM
1:30PMSustained Outrage + MENTORSPALM
4PM Margaret Singer + LOVE SARAHPALM
4PMCONDOR + EAGLEDOWNTOWN
4:15PMOdd Bird + AMAZING GRACEDOWNTOWN
4:15PMExtra Innings + FISH & MENPALM
4:30PMShorts #1PALM
5PMSLO NOOR Foundation + Q&A + CCFS ShortsFREMONT
5PMStory + MOTHERLOADThe Rock
5PMFestival Lounge Opens + CCFS Red CarpetFESTIVAL LOUNGE
7PMKnocking Down Fences + AULCIEPALM
7PMTRANSITIONDOWNTOWN
7:00pmThe Chef + BREAKING BREADTHE ROCK
7:15PMBlue Noise + Dirty Little Secret + THE POLLINATORSPALM
7:15pmForever Voters + Edge of PurposeDOWNTOWN
7:30PMFULL BOAR + 91 HARVESTSFREMONT
8:30PMLounge After PartyFESTIVAL LOUNGE
THURSDAY MARCH 19
FRIDAY MARCH 20
TIMEFILMVENUE
10AMLast Week at Ed’s + MENTORSPALM
10AMBreathless + LIFE IN SYNCHRODOWNTOWN
10:15AMOUT STEALING HORSESPALM
10:15AMAlina + TRANSITIONDOWNTOWN
10:30AMFISH & MENPALM
10:30AMALONE WITH HER DREAMSDOWNTOWN
12PMLounge OpensFESTIVAL LOUNGE
1PMThe German King + MUSTANGSFREMONT
1PMAnna + MARGARET ATWOODPALM
1PMYour Monster + BOOK WEEKDOWNTOWN
1PM¡Come! (Eat!) + THE POLLINATORSTHE ROCK
1:15PMPlanet Earth Calling Ana + LOVE THEM FIRSTPALM
1:15PMToke is Cheap + AGNIYOGANADOWNTOWN
1:30PMFull Circle + LURE OF LANDPALM
4PMYour Monster + TWO WAYS HOMEFREMONT
4PMThe Chef + STAGE: Culinary InternshipPALM
4PMStory + ALMOST FAMOUSDOWNTOWN
4PMThe German King + FULL BOARPARK/PASO
4:15PMAva in the End + STORY OF PLASTICPALM
4:15PMUmbrella + Zoro’s SoloDOWNTOWN
4:30PMWe Began to Sing + LURE OF LANDPALM
4:30PMDick Pics! + ASSHOLESTHE ROCK
5PMReception at Justin Tasting RoomJUSTIN/PASO
5-6:30PMFILMMAKER MIXERFESTIVAL LOUNGE
7PMSurf Nite: 93: Letters from Marge + WHITE RHINOFREMONT
7PMFull Circle + LIFE IN SYNCHRODOWNTOWN
7PMShorts #2THE ROCK
7PMDIANA KENNEDYPARK/PASO
7:15PMUmbrella + LOVE SARAHPALM
7:15PMCamp Alec + THE ILLEGALDOWNTOWN
7:30PMOUT STEALING HORSESPALM
9PMRed Eye Cinema: Ava in the End + DINNER IN AMERICATHE ROCK
9-10:30PMAfter PartyFESTIVAL LOUNGE
SATURDAY, MARCH 21
TIMEFILMVENUE
9-10:15AMPHOTOGRAPHY TO CINEMATOGRAPHY… AND BEYOND – Behind the Scenes PanelODD FELLOWS HALL
10AMFestival Lounge OpensFESTIVAL LOUNGE
10AMCOUP 53PALM
10AMAlina + THE DEVIL’S ROAD: A BAJA ADVENTUREDOWNTOWN
10AMShorts #3THE ROCK
10:15AMSustained Outrage + 5 BLOCKSPALM
10:15AMAge of Dysphoria + TWO WAYS HOMEDOWNTOWN
10:30AMFEELING THROUGH ExperienceFREMONT
10:30AMSTORY OF PLASTICPALM
10:30AMToke is Cheap + AGNIYOGANADOWNTOWN
10:30-11:45AMCENTRAL COAST FILMMAKERS: SHOOTING IN SLO COUNTY – Behind-the Scenes PanelODD FELLOWS HALL
11AMWaterproof + SPOONSBAY THEATER
1PMENAMORADAFREMONT
1PMShorts #4PALM
1PMYour Monster + ZORO’S SOLODOWNTOWN
1PMMochitsuki + STORY OF A CUP OF SAKE – TASTES  AND FLAVORS OF JAPANODD FELLOWS HALL
1PMMUSTANGSPARK/PASO
1:15PMGloria’s Call + SEX, DRUGS & BICYCLESPALM
1:15PMTHE BIG CHILLDOWNTOWN
4PMTHE WAVEFREMONT
4PMBreathless + MARGARET ATWOODPALM
4PMCamp Alec + THE ILLEGALDOWNTOWN
4PMDick Pics! + ASSHOLESTHE ROCK
4PMThe Chef + AGNIYOGANAPARK/PASO
4-5:15PMACTING FOR THE CAMERA WITH AARON METCHIK- Behind-the Scenes PanelODD FELLOWS HALL
4:15PMKnock Knock + 5 BLOCKSPALM
4:15PMAge of Dysphoria + TWO WAYS HOMEDOWNTOWN
7PMAWARDS NIGHT GALAFREMONT
9PMKV Tribute FilmFREMONT
8:30PMKING VIDOR AFTER PARTYSLO Museum of Art
SUNDAY, MARCH 22
TIMEFILMVENUE
10-11:45AMINDIE FILMMAKERS: FILMMAKING IN 2020 – Behind-the Scenes PanelFESTIVAL LOUNGE
10AMShorts #5PALM
10AMMaestro + HOME CALLED NEBRASKADOWNTOWN
10:15AMToilet Paper Scare + STORY OF PLASTICPALM
10:15AMUS MX + THE ILLEGALDOWNTOWN
10:30AMExtra Innings + AULCIEPALM
10:30AMMOTHERLOADDOWNTOWN
12PMMeet Cute!DOWNTOWN
12PMLounge NetworkingFESTIVAL LOUNGE
12:30PMCOUP 53PALM
1PMFilmmakers of TomorrowDOWNTOWN
1PMToke is Cheap + 5 BLOCKSPALM
1PMCONDOR + EAGLETHE ROCK
1PMAnna + LOVE SARAHPARK/PASO
1:15PMShorts #6DOWNTOWN
2PMMUSTANGSFREMONT
2PM¡Come! (Eat!) + DIANA KENNEDYODD FELLOWS
3PMTHE BIG PARADEPALM
3PMTHE DEVIL’S ROAD: A BAJA ADVENTUREDOWNTOWN
3PMStory + THE WAVETHE ROCK
3:15PMToilet Paper Scare + SEX, DRUGS & BICYCLESPALM
3:15PMAge of Dysphoria + ASSHOLESDOWNTOWN
4PMDINNER IN AMERICAFREMONT
4PM91 HARVESTSPARK/PASO
6PMClosing Night Awards + Paso Goodbye + BANANA SPLITFREMONT
8PMClosing Night PartyFESTIVAL LOUNGE

MON-TUES-WED MARCH 23-24-25
All winning films in George Sidney & Central Coast categories will play post festival at Downtown Cinemas. (Same schedule each day.) Festival passes not valid for these special post-festival screenings. Winning films will be posted online on Sunday, March 22 by 8pm.

TIMEFILMVENUE
1PMBest Student Short + Best Narr Short + Audience ShortDOWNTOWN
4PMBest Doc Short + Best Doc FeatureDOWNTOWN
7PMBest Narrative FilmDOWNTOWN